CLUB HONOURS

CLUB COMPETITION WINNERS 2017

LADIES CHAMPIONSHIP SINGLES: Gillian Sinclair; RUNNER UP: Carol Murray         

GENTS CHAMPIONSHIP SINGLES: Lee Thomson; RUNNER UP: Derek Jobson

LADIES SENIOR SINGLES: Ann Giles; RUNNER UP: Carol Murray

GENTS SENIOR SINGLES: Albert Low; RUNNER UP: Allan Giles

LADIES HANDICAP SINGLES: Caroline Milne; RUNNER UP: Mary Legge                                         

MIXED HANDICAP SINGLES: Gary Simpson; RUNNER UP: Michael Stephen

GENTS TWO BOWL SINGLES: Alistair Campbell; RUNNER UP: Bernie Roberts       

 LADIES PAIRS: Gillian Sinclair and Mary Legge; RUNNER UP: Yvonne Elrick and Kathleen Gordon

GENTS PAIRS: Edwin Campbell & Allan Giles; RUNNER UP: Jim Clark & Michael Stephen  

SENIOR PAIRS: Albert Low and Kate Pickard; RUNNER UP: Andy Bruce and Jim Elrick

 LADIES TWO BOWL PAIRS: Gillian Sinclair and Mary Legge; RUNNER UP: Maureen Sinclair and Ann Singer    

 MIXED TWO BOWL PAIRS: Jim Elrick and Craig Dinnes; RUNNER UP: Albert Low and David Stevenson

2-4-2 PAIRS: Charlie Singer and Mike Broadley; RUNNER UP: Morag Macpherson and Peter Knoll                                                       

 FRASER PAIRS: Les Keith & Willie Christie; RUNNER UP: Davie Thomson & Peter Knoll 

TRIPLES: Davier Thomson, Les Keith and Michael Stephen; RUNNER UP: Mary Legge, Albert Low and Bob Thomson

FOURS: Ann Giles, Yvonne Elrick, Peter Mackie & Grant Campbell; RUNNER UP: Andy Bruce, Davie Thomson, Albert Low & Bob Thomson

HATNIGHT/WAPPINSHAW: Andy Bruce; RUNNER UP: Les Keith; 3RD: Edwin Campbell

TARGET BOWLS: Willie Christie; RUNNER UP: Peter Knoll; 3RD: Wattie Gill

FLOODLIT PAIRS: Bernie Roberts and Andy Bruce; RUNNER UP: Tessa Donaghey and Willie Christie

MIXED PAIRS: Mary Legge and Michael Stephen; RUNNER UP: Morag Macpherson and Andy Bruce 


ELLON BOWLING CLUB HONOURS 2017 

LADIES FORBES HENDRY TROPHY WINNERS

Caroline Milne, Gillian Sinclair, Kathleen Gordon, Yvonne Elrick, Ann Singer, Mary Legge, Lorraine Milne and Maureen Sinclair. 

INVERURIE LADIES INVITATIONAL TRIPLES WINNERS

 Maureen Sinclair, Gillian Sinclair and Ann Singer

   INVITATIONAL TRIPLES WINNERS

Derek Jobson, Phil Anderson and Mike Stephen; RUNNER UP: Mary Legge, Gary Simpson and Mark Thurston (Aberchirder).

BUCHAN BOWLING ASSOCIATION DIVISION ONE WINNERS 

Derek Jobson, Peter Mackie, Lee Thomson, Willie Christie, Willie Christie Snr, Bob Thomson, Mike Stephen, Albert Low, Charlie Singer, Phil Anderson, David Stevenson, Gary Simpson, Craig Dinnes, Alistair Campbell, Grant Campbell and Les Milne.

LADIES CROWMALLIE WINNERS

Caroline Milne, Gillian Sinclair, Ann Singer, Ann Giles, Maureen Sinclair, Mary Legge, Kathleen Gordon and Lorraine Milne

WOODEND INVITATIONAL MIXED TRIPLES WINNERS 

Mary Legge, Maureen Sinclair and Michael Stephen

CITY OF ABERDEEN LADIES PAIRS WINNERS 

Gemma Banks(Kintore) and Mary Legge

CITY OF ABERDEEN MENS SINGLES RUNNER UP

Michael Stephen

LONGSIDE BOWLING CLUB INVITATIONAL TRIPLES WINNERS 

Ann Giles, Allan Giles and Stephen Davidson(Longside) 



Site last updated on Monday 16th July 2018